EN TR AR

Halis Buzağı Başlangıç Yemi

Yem Adı: Halis Buzağı Başlangıç Yemi

Tanımı:Bu dönemde hedefimiz buzağının canlı ağırlığını ve tüketilen yem miktarını arttırmak ve en fazla 6 hafta içinde buzağıyı süt ve mamadan kesmektir kesmektir. Yeni doğan buzağımıza ilk 24 saat içinde 4-6 lt ağız sütü içirilmelidir. Doğum sonrası ilk 24 saat içinde içirilmesi gereken bu ağız sütü 4-8 öğüne bölünerek içirilmelidir. İlk ağız sütü buzağı doğduktan sonraki yarım saat içinde 2-2,5 litre olacak şekilde içirilir. Buzağılara süt içirmek için kullandığımız biberonlar dahil sütle temas eden tüm kapların içinin ve biberon başlıklarının temizliğine önem verilmelidir. Bol yapraklı yonca gibi kaliteli kaba yemler buzağılara sütten kesme aşamasına kadar yedirilmemeli, saman gibi kötü kaliteli kaba yemler ve silajlar, buzağı 4 aylık yaşını bitirene kadar verilmemelidir. Sütten kesme işi bittikten sonra en az 14 gün buzağılar bireysel barındırılmaya devam edilmelidir.

Özellikleri: HALİS Buzağı Başlangıç yemi sindirilebilirliği yüksek ve lezzetli hammaddeler seçilerek üretildiği için buzağının yeme alışma ve yem tüketimini arttırma süresi kısalır. Bu yüzden kısa sürede canlı ağırlık artışında belirgin bir farklılık gözlenir. İşkembe gelişimini hızlandırır. Erkek buzağıların besi programına ideal bir başlangıç yapmasını sağlayarak besi süresinin kısalmasını sağlar. Dişi buzağıların ilerleyen yıllarda göstereceği döl verimi ve süt verimi performansını olumlu yönde etkiler.

Kullanımı:Doğumu takiben 4. Günden itibaren buzağıların önünde serbest bir şekilde bulundurulmalıdır. Yem ile birlikte içme suyu kalitesinde taze ve temiz su da buzağının devamlı olarak ulaşacağı bir yerde 24 saat boyunca hayvanın önünde serbest olacak şekilde bulundurulmalıdır. Bir buzağı iki gün üst üste Filiz Buzağı Başlangıç yemini günde 750-1000 gr. tükettiği zaman süt veya buzağı mamasından kesilebilir. Bu yem tüketimine ulaşan buzağılar 4-5 gün içinde süt veya mama miktarı kademeli olarak azaltılarak süt veya mamadan kesilmelidir.

TEMEL BESİN MADDELERİ

%

Kuru Madde

En az

88

Ham Protein

En az

18

Ham Selüloz

En çok

10

Ham Kül

En çok

8

HCI'de çözülmeyen kül

En çok

1

Kalsiyum

En az - En çok

1.0-2.0

Fosfor

En az

0.5

Sodyum

En az - En çok

0.1-0.4

Tuz

En çok

0.6

A Vitamini :

En az

12.000 IU/Kg.

D3 Vitamini:

En az

3.000 IU/Kg.

E Vitamini:

En az

3

Diğer Cattle Feeds